- Reklama -
DomůKytaryAkustiky FG9 R a FG9 M: high-end v podání Yamahy

Akustiky FG9 R a FG9 M: high-end v podání Yamahy

- Reklama -

Nástroje řady FG z produkce Yamahy patří už dlouhou dobu k celosvětově nejoblíbenějším akustickým kytarám. Této pozice si je japonská značka samozřejmě velmi dobře vědoma a v dané kolekci se průběžně snaží přicházet s novými modely. Letošní přírůstky v podobě dreadnoughtů nesou označení FG9 R a FG 9 M a patří k tomu nejlepšímu, co v oblasti akustik může značka nabídnout.

Vlajkové lodi série FG jsou stavěny s využitím nejmodernějších postupů akustického i 3D strukturálního měření a jsou určeny náročnějším hráčům, kteří od nástroje požadují jak špičkový zvuk, tak i nadstandardní estetické vlastnosti. Při návrhu těchto nástrojů vyrobil tým Yamahy několik prototypů, jejichž vlastnosti spojil do finálního řešení, které přináší detailně strukturovaný tón, skvělou dynamickou odezvu s citlivým atakem a silnou projekci.

Nekompromisní přístup japonských kytarářů zmiňuje také šéf divize Yamaha Guitar Group Osamu Ito: „Master buildeři z našeho Custom Shopu postavili řadu prototypů FG9, u nichž využili nejen své letité zkušenosti, ale i nejnověší postupy podpořené pokročilým analytickým systémem. Tato úroveň vědeckých měření a analýz v kombinaci s inovativním řemeslným zpracováním je pro Yamahu jedinečná a zvukovému charakteru edice FG9 dodává výjimečnou čistotu a artikulaci.“

U verze FG9 R byl pro zadní desku a luby těla použit masivní indický palisandr, zatímco v případě varianty FG9 M byl pro tyto části korpusu zvolen výběrový mahagon. Oba nástroje se mohou pochlubit horní ozvučnicí z ceněného smrku Adirondack, jenž kytarám poskytuje otevřený vzdušný tón s přesnou odezvou ve vyšších frekvenčních pásmech, a jako výztuha konstrukce slouží ručně opracované žebrování ve stylu X.

Krk z jednoho kusu mahagonu doplňuje ebenový hmatník osazený dvacítkou středně silných pražců, použity jsou luxusně vyhlížející ladicí mechaniky Gotoh SXN510 Cosmo Black s otevřenými převody, z ebenu je vyrobena také kobylka, jejíž kompenzované sedlo i nultý pražec jsou z pravé kosti. Prémiovost těchto modelů navíc podtrhují pečlivě zpracované intarzie lemovek hran korpusu i rosetty ozvučnicového otvoru.

Akustiky Yamaha FG9 R a FG 9 M jsou k dispozici v přírodní transparentní úpravě Natural kryté tenkou vrstvu nitrocelulózového laku, jenž umožňuje dřevu dýchat a nadále tak zlepšovat své rezonanční vlastnosti. Oficiální ceny: Yamaha FG9 M: cca 4000 dolarů, Yamaha FG9 R: cca 4100 dolarů. Součástí dodávky je samozřejmě kvalitní pevné pouzdro a další doplňky.

- Reklama -
- Advertisment -

Poslední přidané

- Advertisment -

Neuniklo vám?