- Reklama -
DomůKytaryFendery z Custom Shopu podle „relic“ šablony?

Fendery z Custom Shopu podle „relic“ šablony?

- Reklama -

Patinované úpravy kytar, od těch skutečně decentních až po modifikace dodávající nástrojům vzhled exemplářů právě vytažených z popelnice, jsou stále v kursu. Poptávku po modelech s umělou patinou se snaží uspokojit jak výrobci nejlevnějších nástrojů, tak i velké a na trhu pevně etablované firmy, u nichž tato designová úprava také nepřímo odkazuje na dlouhou tradici značky.

Nejrůznější relic modely nabízí samozřejmě i prémiová divize Fender Custom Shop produkující luxusní nástroje za ještě luxusnější ceny. Tento fakt ovšem trochu nekoresponduje s konstrukčním postupem u některých CS kytar, kde by člověk předpokládal, že při nákupu drahého „relicu“ dostane z vizuálního pohledu naprostý originál.

Jak ukazují fotografie zveřejněné na britském diskusním fóru The Fretboard, řada zestařených Fenderů ze série Masterbuilt má sundaný lak na téměř identických místech, což naznačuje, že namísto detailní ruční práce používají v Custom Shopu zřejmě šablony. Chápu, že objem výroby bude asi obrovský a počet zaměstatnců divize CS není nekonečný, ale u relic kytar s cenovkou přesahující hranici 5 000 eur kupující očekává určitou dávku jedinečnosti.

Tato výtka se samozřejmě netýká přesných replik slavných či unikátních nástrojů, u nichž sběratel naopak vyžaduje, aby prvky patiny co nejvíce odpovídaly předloze. To se týká např. modelů Fender SRV, Jeff Beck 1954 Esquire, vybraných kopií kytar Erica Claptona, Davida Gilmoura apod.

- Reklama -
- Advertisment -

Poslední přidané

- Advertisment -

Neuniklo vám?